Laser Cerrahisi

İlk cerrahi uygulamaları içerisinde gerek hastalıkları yok etmek gerekse de kanamayı durdurmak gibi amaçlar ile ısı kullanılmıştır. Dokuların ısıya maruziyeti karşısında verdiği tepki eğer kontrollü olarak gerçekleştirilebilirse bunun bir çok avantajı olur.

Isının vücuda iletimi sırasında kullanılan teknoljilerden biri ve en günceli LASER uygulamalarıdır.  “light amplification by stimulated emission of radiation” ın kısaltması olan LASER’in kullanımı ile yüksek derecede bir ısı cerrahın kontrolünde dokuya aktarılarak kansız ve yan etki açısından düşük bir uygulama elde edilebilir. 

LASER uygulamarı Genel Cerrahi pratiğinde genellikle Anal fistül, Hemoroid ve Pilonidal Sinüs gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Hastaların en büyük endişesi olan ameliyat sonrası ağrı bu uygulama ile en aza düzeye inmekte ve hastalar daha erken dönemde işlerine geri dönebilmektedirler. Burada hastalar açısından özellikle dikkat edilmesi gereken unsur, halen bu tedavi modalitesi konusundaki bilgi kirliliğidir. Unutulmamalıdır ki, bir tedavi aracı ne kadar iyi ve etkin olursa olsun uygun bir hasta-hastalıkda kullanılmaması durumunda sonuç başarısızlık olacaktır.    

Bu sitenin videolar bölümünde detaylı bir anlatım ile bir anal fistül olgusuna LASER Ablasyon uygulaması konusundaki videoyu izleyebilirsiniz.